4 września 2023

Co najlepiej jeść, by pozbyć się kaca?

Kac, potocznie zwany syndromem dnia wczorajszego, to nieprzyjemny stan, który może wystąpić po spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu. Objawy kaca to m.in. ból głowy, nudności, podrażniony żołądek, osłabienie i ogólny dyskomfort. Chociaż najlepszym sposobem na uniknięcie kaca jest umiarkowane picie alkoholu lub jego całkowite unikanie, czasami zdarza się nam przesadzić. Co zatem jeść i pić następnego dnia po imprezie, by pozbyć się kaca?

Z czego wynika złe samopoczucie po nadmiarze alkoholu?

Alkohol etylowy jest diuretykiem, co oznacza, że zwiększa produkcję moczu. To może prowadzić do odwodnienia organizmu, a co za tym idzie, licznych dolegliwości. Co więcej, alkohol powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co może powodować obniżenie ciśnienia krwi i uczucie zawrotów głowy. Zostaje też zaburzona równowaga elektrolitowa organizmu. Ponadto metabolizm alkoholu, który został spożyty w nadmiarze, trwa długo, a wątroba może mieć problemy z jego przetworzeniem, co również przynosi nieprzyjemne skutki. Alkohol podrażnia też żołądek i powoduje niedobory składników odżywczych. To i wiele innych złych skutków prowadzą do powstania tzw. kaca.

Co jeść na kaca, by poprawić samopoczucie?

Aby przyspieszyć proces metabolizowania alkoholu i poprawić swoje samopoczucie, warto dostarczyć organizmowi odpowiednich pokarmów i płynów.

Woda, czyli nawodnienie organizmu

Nawadnianie organizmu jest kluczowe w walce z kacem. Alkohol odwadnia organizm, co może przyczynić się do bólu głowy i osłabienia. Pij dużo wody, najlepiej w małych porcjach przez cały dzień, co pozwoli Ci na uzupełnienie płynów.

Warzywa i owoce – składniki odżywcze

Po imprezie organizm potrzebuje witamin i minerałów. Warzywa i owoce, takie jak banany, szpinak, kiwi czy awokado, dostarczą cennych składników odżywczych. Możesz też przygotować soki warzywne lub smoothie z mrożonych owoców, jogurtu naturalnego i szczypty nasion chia, które dostarczy organizmowi energii. Świetnie sprawdzi się również sok pomidorowy.

Kwaśne produkty – źródło witaminy C

By szybciej uniknąć skutków picia alkoholu, warto postawić na kwaśne produkty i kiszonki. Jedzenie produktów zawierających witaminę C (przeciwutleniacz) pomoże usunąć z organizmu utleniacze (tzw. wolne rodniki tlenowe) powstałe w czasie metabolizowania alkoholu. Kiszonki zawierają także bakterie Lactobacillus, które usprawniają pracę układu pokarmowego. Postaw na lekkostrawny posiłek z dodatkiem kiszonej kapusty, napoje z owoców cytrusowych, a także wodę z ogórków.

Jajecznica na śniadanie

Jaja są bogate w cysteinę, czyli aminokwas, który może pomóc w metabolizowaniu toksyn alkoholowych. Dodając do jajecznicy warzywa, takie jak szpinak czy pomidory, dostarczysz dodatkowych składników odżywczych.

Zdrowe tłuszcze i tłuste potrawy

Śniadanie czy obiad na kaca powinny zawierać tłuszcze, które przyspieszą metabolizm toksycznych związków. Awokado, orzechy i nasiona chia to źródła omega-3 i innych zdrowych tłuszczów, które pomagają w zmniejszeniu stanów zapalnych i przy okazji wspierają zdrowie mózgu. Awokado dostarcza potasu, który pomaga w regulacji elektrolitów. Warto sięgnąć też po tłusty rosół z kury, nie tylko kojący dla żołądka, ale też pomagający nawodnić organizm.

Choć syndrom dnia poprzedniego jest nieprzyjemnym doświadczeniem, można ograniczyć uciążliwe dolegliwości dzięki odpowiednim posiłkom. Złagodzenie objawów kaca wymaga przede wszystkim nawodnienia organizmu i dostarczenia mu wartościowych składników odżywczych. Wybieraj lekkie posiłki bogate w witaminy, minerały i zdrowe tłuszcze. Na nudności warto też wypić kojące herbaty ziołowe. Pamiętaj również o tym, że najlepszym sposobem na uniknięcie kaca jest umiarkowane picie alkoholu.

Jeżeli nie masz czasu na gotowanie, a chcesz odżywiać się zdrowo na co dzień, postaw na dietę pudełkową! Gotowe, świeże i zbilansowane posiłki sprawią, że zawsze dostarczysz organizmowi odpowiednich składników odżywczych, niezależnie od okazji czy dnia. Nasz catering dietetyczny działa w wielu miastach w Polsce, dowozimy m.in.: