18 listopada 2022

Co ma wpływ na metabolizm?

Osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, zależy na tym, aby mieć szybszy metabolizm. Niestety o tym procesie mówi się najwięcej w kontekście odchudzania, a tak naprawdę jest on nieodłącznym aspektem funkcjonowania organizmu. Na czym tak właściwie metabolizm polega? Jak możesz go przyspieszyć, a co z kolei odpowiada za jego hamowanie?

Czym jest metabolizm?

Metabolizm jest procesem, który pozwala organizmowi regulować produkcję ciepła oraz energii, magazynować pożywienie, a także koordynować poziom różnych substancji we krwi, aby utrzymać stabilne środowisko wewnętrzne. Mówiąc prościej, metabolizm polega na przetwarzaniu składników odżywczych, które dostarczane są wraz z jedzeniem. Proces zachodzi w komórkach ciała i jest nieustanny. Należy jednak zaznaczyć, że u każdej osoby metabolizm może mieć inne tempo.

Od czego zależy tempo metabolizmu?

Tempo przemiany materii zależy przede wszystkim od wieku i płci, ale nie są to jedyne czynniki, które mają wpływ na metabolizm. Mężczyźni na ogół mają wyższy metabolizm niż kobiety w tym samym wieku, ponieważ naturalnie mają większą masę mięśniową i więcej testosteronu, który pomaga w budowaniu komórek mięśniowych. Tempo metabolizmu wzrasta też wraz ze zwiększonym poziomem aktywności fizycznej. Należy też mieć świadomość tego, że z wiekiem metabolizm zwalnia, co jest spowodowane tym, że zmniejsza się tkanka mięśniowa i masa kostna.

Co pobudza przemianę materii?

Każda osoba, która rozpoczęła swoją przygodę z jakąkolwiek dietą odchudzającą, wie, że w celu utraty zbędnych kilogramów konieczne jest przyspieszenie metabolizmu. W takim razie co najbardziej podkręca metabolizm? Przede wszystkim dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych, w szczególności witamin oraz minerałów. To dlatego tak często mówi się o małych, ale częstych posiłkach. Posiłki powinny być odpowiednio zbilansowane, dlatego w procesie chudnięcia warto skorzystać z diety pudełkowej układanej przez specjalistów z zakresu żywienia.

Kolejnym czynnikiem, który pozwoli przyspieszyć metabolizm jest ruch tak częsty jak to możliwe. Mowa nie tylko o ćwiczeniach na siłowni. Wybranie spaceru do domu z pracy zamiast jazdy samochodem, korzystanie ze schodów zamiast windy – należy ruszać się zawsze wtedy, gdy jest ku temu okazja, szczególnie, jeśli prowadzisz siedzący tryb życia (nie bez znaczenia jest fakt, że to właśnie pracownicy biurowi najczęściej narzekają na spowolniony metabolizm).

Co hamuje metabolizm?

Wiesz już, co przyspiesza metabolizm i spalanie tłuszczu, ale co negatywnie wpływa na jego tempo? Odpowiedź jest bardzo prosta. Najważniejszymi czynnikami jest nieodpowiednia dieta oraz brak aktywności fizycznej. Pod pojęciem nieodpowiedniej diety kryje się nie tylko przejadanie się, ale też przyjmowanie zbyt małej ilości kalorii. W takiej sytuacji zmniejsza się zużycie energii przez komórki ciała, a w konsekwencji zwalnia przemiana materii i tworzą się komórki tłuszczowe.

Kluczem do dobrego metabolizmu jest to, że organizm potrzebuje odpowiednich składników odżywczych, aby funkcjonować. Jeśli stosujesz niezdrową dietę lub nie ćwiczysz wystarczająco dużo, Twój metabolizm będzie wolniejszy niż w przypadku osób, które dbają o te aspekty swojego życia.

Istnieje wiele produktów i nawyków, które mogą hamować zdolność organizmu do spalania kalorii i rozkładania komórek tłuszczowych. Najczęstsze przyczyny wolniejszego metabolizmu to:

1) Niezdrowa dieta

2) Brak ćwiczeń

3) Palenie papierosów

4) Spożywanie alkoholu

Metabolizm a odchudzanie

Jeśli chcesz podkręcić swój metabolizm i przy okazji zrzucić nadprogramowe kilogramy, zrób to z głową i zdecyduj się na jedną z diet pudełkowych LikEat!

Nasz catering dietetyczny działa w wielu miastach w Polsce, dowozimy m.in.: