18 października 2023

Co jeść przy refluksie?

Refluks żołądkowo-przełykowy, nazywany potocznie refluksowym zapaleniem przełyku (GERD), to powszechna dolegliwość, która może znacząco wpłynąć na komfort życia. Nasilone objawy refluksu często wymagają leczenia farmakologicznego, niekiedy jednak, przy niewielkich dolegliwościach, może wystarczyć odpowiednia dieta, która pozwoli szybko uniknąć objawów refluksu. Co zatem jeść przy refluksie, a czego unikać?

Przyczyny i objawy refluksu

Refluks żołądkowo-przełykowy polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku, co prowadzi do podrażnienia błony śluzowej przełyku. Przyczyny refluksu są różne; głównymi czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia choroby są m.in. palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, nadmierna masa ciała, brak aktywności fizycznej i stres, ale też nieprawidłowe funkcjonowanie w dolnym zwieraczu przełyku. Objawy choroby mogą obejmować:

 • pieczenie lub ból za mostkiem (zgaga),
 • wymioty lub odbijanie się,
 • chrypka, przewlekły kaszel,
 • ból w klatce piersiowej i nadbrzuszu,
 • trudności w połykaniu,
 • kwaśny smak w ustach.

Dieta refluksowa – najważniejsze zasady

Dieta odgrywa kluczową rolę w leczeniu choroby refluksowej przełyku i zapobieganiu nieprzyjemnych dolegliwości. Istnieje kilka podstawowych zasad, które warto wziąć pod uwagę, by zmniejszyć objawy refluksu.

 1. Ostre przyprawy i potrawy mogą zwiększać ryzyko wystąpienia refluksu i uczucia pieczenia. Warto postawić na przyprawy ziołowe i delikatne, łagodne produkty.
 2. Tłuste, smażone dania lepiej zamienić na potrawy łagodzące objawy; warto jeść posiłki lekkostrawne, przygotowywane na parze lub gotowane w wodzie, które odciążą żołądek.
 3. Lepiej jeść mniejsze porcje, ale częściej. Duże posiłki mogą naciskać na żołądek, co może powodować nadmierne wydzielanie soku żołądkowego.
 4. Kofeina i alkohol zwiększają wydzielanie kwasu solnego, powodując nieprzyjemne dolegliwości, dlatego by zmniejszyć objawy choroby refluksowej, należy ograniczyć, a najlepiej całkiem wyeliminować te napoje. Należy też wyłączyć z diety napoje gazowane, które mogą prowadzić do nadmiernego rozciągnięcia żołądka.
 5. Choroba refluksowa przełyku może też objawiać się przy dużej aktywności fizycznej, zwłaszcza tuż po zjedzeniu posiłku. W trakcie choroby zalecana jest umiarkowana aktywność fizyczna.
 6. Refluks żołądka może też nasilać się przy przyjmowaniu pozycji leżącej tuż po zjedzeniu posiłku. Spanie zwłaszcza na lewym boku zmniejsza nacisk na dolny zwieracz przełyku, dzięki czemu jedzenie nie cofa się, a przez to nie wywołuje nieprzyjemnej zgagi.

Czego nie jeść w chorobie refluksowej?

Dieta przy refluksie to głównie unikanie pewnych produktów, które mogą nasilać objawy. To przede wszystkim ostre i kwaśne produkty drażniące przełyk, takie jak owoce cytrusowe, warzywa kiszone, pieprz, ostra papryka czy pikantne sosy. Niezalecane są również tłuste potrawy, takie jak fast foody, tłuste wędliny czy mięso w panierce smażone na głębokim tłuszczu. Mocne herbaty, kawa, alkohol i napoje gazowane zwiększają stan zapalny, dlatego należy je wyłączyć z diety. Warto też unikać słodkich przekąsek z czekoladą i bitą śmietaną. U niektórych refluks żołądkowy wywołują też ciemne pieczywo, kasza gryczana i ser.

Co jeść przy refluksie żołądka?

Choć choroba refluksowa przełyku wymaga eliminacji różnych produktów, istnieją też produkty, które ograniczają wydzielanie soków żołądkowych i nie wywołują nieprzyjemnych objawów. Są to m.in. warzywa i owoce o niskiej kwasowości, takie jakmarchew, ziemniaki, dynia, gruszki czy banany. Warto też postawić na chude mięso: indyka, kurczaka czy ryby o niskiej zawartości tłuszczu, które są łatwiejsze do strawienia. Ponadto jogurt bez dodatku cukru może pomóc w zrównoważeniu poziomu kwasu żołądkowego, podobnie jak ryż i owsianka. Należy też postawić na lekkie herbaty ziołowe lub owocowe i wodę niegazowaną. Nie trzeba się także ograniczać w przypadku jaj.

Warto pamiętać, że refluks to kwestia indywidualna, a to, co działa dla jednej osoby, niekoniecznie zadziała dla innej. Dlatego ważne jest monitorowanie swojej diety i reakcji organizmu, aby znaleźć najlepsze strategie radzenia sobie z refluksowym zapaleniem przełyku. W przypadku silnych objawów lub wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, którzy pomogą dostosować dietę do indywidualnych potrzeb i objawów pacjenta.

Jeżeli masz objawy refluksu żołądkowo-przełykowego i zależy Ci na lekkiej diecie, zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego cateringu dietetycznego! Regularne, zdrowe posiłki lekkostrawne pomogą Ci w utrzymaniu prawidłowej kwasowości żołądka. Nasz catering dietetyczny działa w wielu miastach w Polsce, dowozimy m.in.: