2 maja 2023

Co jeść, by przytyć? Pomysły na zdrowe przybranie masy

Dieta kojarzy się zazwyczaj z chudnięciem, a zwłaszcza z ograniczaniem pewnych produktów, które mają więcej kalorii. Często jakaś choroba powoduje, że konieczna jest odpowiednia dieta, która wyłączy z jadłospisu niezdrowe jedzenie. Co jednak, gdy potrzebujemy zwiększyć masę ciała? Czy zajadanie się słodyczami i fast foodami to dobry pomysł? Nietrudno się domyślić, że nie. W jaki więc sposób zdrowo przybrać na wadze?

Kiedy konieczny jest wzrost masy ciała?

Człowiek z niedowagą ma niedobór przede wszystkim białka, odpowiedniej ilości energii i niezbędnych składników odżywczych. Organizm w obronie pobiera wówczas potrzebne składniki z rozkładu własnych tkanek, co pogłębia spadek masy ciała. Taki stan może być spowodowany brakiem snu czy stresem, za którym idą złe nawyki żywieniowe. Wpływ na niedowagę mają też różne choroby, np. jadłowstręt psychiczny, nadczynność tarczycy, anoreksja i wiele innych schorzeń. Powrót do dawnej wagi może być nie lada wyzwaniem dla niektórych osób, dlatego warto skonsultować się ze specjalistą, który ułoży przykładowy jadłospis. Istnieje jednak kilka prostych wskazówek, które wspomogą przyrost masy ciała.

Podstawowe zasady zdrowego przytycia

Aby zdrowo przytyć, nie można z dnia na dzień zacząć jeść dużo, bo to może prowadzić do szybkiego obciążenia organizmu. Ważne jest powolne wprowadzanie nowych produktów i zwiększanie liczby kalorii, tak by przyrost masy mięśniowej i tkanki tłuszczowej doprowadziły do normalizacji funkcjonowania organizmu i zmieszczenia się w pułapie prawidłowej wagi. Istotne jest uzupełnienie białka, które stanowi budulec tkanki mięśniowej. Najlepiej spożywać 5-6 mniejszych posiłków dziennie oraz dbać o odpowiednią ilość snu i wypoczynku. Ważna jest też aktywność fizyczna, która pomoże zbudować odpowiednią masę mięśniową. Warto jednak pamiętać, że zbyt dużo ruchu w zestawieniu z niewielką ilością jedzenia może mieć zły wpływ na organizm, dlatego na początku procesu przyrostu masy ciała zalecane jest uprawianie umiarkowanej aktywności fizycznej.

Dobranie odpowiednich produktów i składników odżywczych

Dieta na przytycie powinna zawierać dużo składników mineralnych i odżywczych, a także wysokoenergetyczne produkty. Warto ograniczyć błonnik, który szybko syci, a zamiast tego postawić na zdrowe tłuszcze. Wysokoprzetworzona, tłusta żywność oraz tzw. bomby kaloryczne nie pomogą w zdrowym przybraniu masy ciała, a zamiast tego mogą spowodować problemy z żołądkiem i cholesterolem. Dlatego warto postawić na wartościowe składniki odżywcze, które odpowiednio ożywią organizm.

Produkty, które powinna zawierać dieta na przytycie, to m.in.:

  • tłuste ryby morskie,
  • chude mięso,
  • produkty zbożowe, płatki owsiane,
  • produkty pełnoziarniste,
  • pestki dyni, nasiona słonecznika i nasiona roślin strączkowych,
  • suszone owoce,
  • jogurt naturalny, jogurt owocowy i inne przetwory mleczne,
  • kasza gryczana.

Zbilansowana dieta na przytycie to podstawa!

Odpowiednio zbilansowana dieta to klucz do sukcesu w procesie przybierania na wadze. Warto zadbać o zbilansowany program żywieniowy wprowadzany stopniowo, by nie narazić się na choroby związane z układem pokarmowym, lecz w zdrowy sposób odbudować tkankę tłuszczową i mięśniową. Zdrowy styl życia, wystarczająca ilość ruchu i odpowiednia dieta to połączenie, które pozwoli w prawidłowy sposób zwiększyć wagę.

Potrzebujesz zwiększyć masę mięśniową? Napisz do nas! Nasz catering dietetyczny oferuje dietę active i dietę bodybuilder, które mogą pomóc w zdrowo przybrać na wadze. Działamy w wielu miastach w Polsce, dowozimy m.in.: