6 lutego 2023

Co jeść, aby usprawnić pracę mózgu?

Mózg jest najważniejszym narządem w naszym ciele, odpowiedzialnym za kontrolowanie i koordynację wszystkich funkcji życiowych, w tym myślenia, emocji i zachowania. Na funkcjonowanie mózgu wpływa nie tylko przyswajanie nowej wiedzy czy ćwiczenia pamięciowe, ale też dieta. To, co na co dzień znajduje się w naszym jadłospisie, wpływa bowiem na to, jak działa nasz najważniejszy narząd. Co zatem jeść, by był sprawny jak najdłużej?

Na czym polega dieta na dobre funkcjonowanie mózgu?

Dieta dobra dla mózgu to styl żywienia opierający się na wiedzy neurodietetycznej i zalecaniu jedzenia, które jest korzystne dla funkcjonowania mózgu. Sugeruje, aby unikać niezdrowej żywności i ograniczać spożycie cukrów i tłuszczów nasyconych, zaś jednocześnie zwiększać ilość żywności bogatej w witaminy i składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Celem tego typu diety jest poprawa zdrowia mózgu i jego funkcjonowania, a także redukcja ryzyka chorób związanych z dietą.

Co jeść, aby usprawnić pracę mózgu?

Aby usprawnić pracę mózgu, warto zwrócić uwagę na to, co się je. Niektóre produkty żywnościowe są szczególnie korzystne dla działania tego narządu i można je uwzględnić w codziennej diecie, aby poprawić jego funkcjonowanie. Oto kilka przykładów:

  • owoce i warzywa zawierające witaminy i składniki odżywcze, które wspomagają funkcjonowanie mózgu, takie jak witamina C i potas,
  • nasiona i orzechy są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania mózgu i utrzymania jego zdrowia,
  • ryby, takie jak łosoś i tuńczyk, są dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 i witaminy D,
  • fermentowane produkty, takie jak kefir i jogurt, zawierają probiotyki, które pomagają w utrzymaniu zdrowej flory jelitowej, która jest ważna dla zdrowia mózgu,
  • zielona herbata i kakao zawierają naturalne substancje pobudzające, takie jak kofeina i teobromina, które poprawiają funkcjonowanie mózgu.

Jakie produkty spożywcze negatywnie wpływają na mózg?

Niektóre produkty spożywcze mogą mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Przykłady:

  • słodycze i produkty zawierające duże ilości cukru, takie jak słodkie napoje i ciasta, ponieważ wywołują gwałtowne skoki poziomu cukru we krwi, które prowadzą do spadku energii i trudności z koncentracją,
  • fast foody i produkty przetworzone, które zawierają wysokie ilości tłuszczów trans i soli, ponieważ te składniki mogą prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu mózgu i zwiększać ryzyko chorób serca i udaru,
  • alkohol, który może prowadzić do uszkodzenia mózgu i zaburzeń funkcji poznawczych,
  • kofeina w nadmiarze, ponieważ może powodować bezsenność i trudności z koncentracją,
  • napoje energetyzujące zawierające duże ilości kofeiny i cukru, które powodują skoki poziomu cukru we krwi i stres oksydacyjny w mózgu.

Ważne jest, aby ograniczać spożycie tych produktów i zastępować je zdrowymi oraz odżywczymi produktami, takimi jak warzywa, owoce, białko i zdrowe tłuszcze.

Jak ważne jest nawodnienie w przypadku pracy mózgu?

Nawodnienie jest bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Mózg składa się głównie z wody i potrzebuje jej, aby prawidłowo działać. Brak wystarczającej H2O może powodować zmęczenie, trudności z koncentracją i obniżenie funkcji poznawczych.

Badania wykazują, że nawet niewielki ubytek wody w organizmie może mieć negatywny wpływ na funkcje poznawcze, takie jak pamięć i przetwarzanie informacji. Dlatego ważne jest, aby dostarczać swojemu organizmowi wystarczającą ilość wody, szczególnie w trakcie intensywnej pracy umysłowej.

Zaleca się wypijać co najmniej 8 szklanek wody dziennie, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu. W niektórych sytuacjach, takich jak upały lub wysiłek fizyczny, może być konieczne dostarczanie większej ilości płynów.

Jakie są zalety stosowania diety wspomagającej pracę mózgu?

Stosowanie diety wspomagającej pracę mózgu może mieć wiele korzyści.

Poprawa pamięci i koncentracji. Dieta bogata w składniki odżywcze, takie jak omega-3, witaminy i minerały, może pomóc w poprawie pamięci i koncentracji.

Zmniejszenie ryzyka chorób neurodegeneracyjnych. Dieta zawierająca duże ilości warzyw, owoców, białka i zdrowych tłuszczy może pomóc w zmniejszeniu ryzyka takich chorób jak Alzheimer czy demencja.

Poprawa nastroju i samopoczucia. Dieta bogata w składniki odżywcze i unikająca szkodliwych produktów, takich jak cukier i tłuszcze trans, może pomóc w poprawie nastroju i samopoczucia.

Zwiększenie energii. Dieta zawierająca wystarczającą ilość białka, węglowodanów i zdrowych tłuszczy może pomóc w utrzymaniu wystarczającego poziomu energii do wykonywania codziennych zadań.

Poprawa funkcji poznawczych. Dieta bogata w składniki odżywcze i unikająca szkodliwych produktów może pomóc w poprawie funkcji poznawczych, takich jak pamięć i zdolność do uczenia się.

Ważne jest, aby pamiętać, że dieta jest tylko jednym z elementów składających się na zdrowe funkcjonowanie mózgu i powinno być stosowana w połączeniu z innymi zdrowymi nawykami, takimi jak regularne ćwiczenia fizyczne i dobry sen. Pamiętając jednak o tym, jak kluczowe ma znaczenie, warto bliżej przyjrzeć się temu, co ląduje na talerzu. Jeśli nie jesteś zadowolony/a ze swojego jadłospisu, zamów zdrowy catering dietetyczny w LikEat!

Nasz catering dietetyczny działa w wielu miastach w Polsce, dowozimy m.in.: